Ensaluto

Blogo de Ljeonjiid

bildo de Ljeonjiid

..jjLMa [jejLeMa] ( = jejchaMa -+ 15a [DEK+kvyina]) LECIONe: ĤELPAY (OGZILjJERAY) VERBEY..

..jjLMa [jejLeMa] ( = jejchaMa -+ 15a [DEK+kvyina]) LECIONe:

..DAUhRyIGe pes TEMes pri dha PLEJST OFTnO JUZATY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZ((t)emp)ASPEKTY FORMY pes VERBYs..

 

..DETALA PRANRIGARDE ( < = TRARIGARDE) PES DhA PLEJST OFTNO JUZATAY PjJE ANGLA PAROLE ĤELPAY (OGZILjJERAY) VERBEY -+ transit'ivay verbey "to HAVE" [tê ĥäv] == > ĥi ( ,pjje Esperante: "HAVI")  ,"to DO" [tê du] == > dui = ti du ( ,pjje Esperante: "FARI")  yI no(n)transit'iva verbe "to BE" [tê bї] == > ( < = j(estj)(i) ( ,pjje Esperante: "ESTI") == > j(y)i= jyi = jї..

 

bildo de Ljeonjiid

..jjLBa [jejLeBa] ( = jejchaBa -+ 14a [DEK+kvara]) LECIONe: DhA PLEJST OFTNO JUZATAY PjJE PAROLE ĤELPAY VERBEY

..jjLBa [jejLeBa] ( = jejchaBa -+ 14a [DEK+kvara]) LECIONe:

..DAUhRyIGe pes TEMes pri dha BLEJST ( <= PLEJ) OFTnO JUZATY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZ((t)emp)ASPEKTY FORMY pes VERBYs..

 

..DETALA PRANRIGARDE ( < = TRARIGARDE) PES DhA BLEJST OFTNO JUZATAY PjJE PAROLE ĤELPAY VERBEY -+ transit'iva verbe "HAVE" == >  ĤI yI no(n)transit'iva verbe "ESTI" == > J(y)I= JyI = JI..

 

..jejlo pjjeljs of(t)no juzatay pjje dha In^glîŝa parole jas ĥelpay or^ as'istay verbey "to have" [tê ĥäv] == > ĥi (or^ formey 'ip suf'ixey kontinua +a+ or^ perfekta +i+ ї sekva pran'ira ( = transit'iva < = transira) +t+: ĥati or^ ĥiti) ї "to be" [tê bї] == > (or^ formey 'ip suf'ixey kontinua +a+ or^ perfekta +i+ ї sekva no(n)pran'ira ( = no(n)transit'iva < = maltransira) +ts+ = +c+: jatsi = jaci or^ jїtsi = jїci) ,!on pjje In^glîŝEespe plejsimplig'itay infinit'ivay formey pes dha samay ĥelpay verbey nas ( = nje ĥas = noĥas = n(oĥ)as = nas < == ne ĥavas) infinit'ivan artikelen+partikelen ( < = artikolen+partikulen) "to" [tê] ,rolen kjj(es)as plenum(as) finazhe +i.

 

bildo de Ljeonjiid

..jjLVa [jejLeVa] (jejchaVa -+ 13a [Dek+Tryia] LECIONe: TENZtEMPASPEKTAY FORMEY pes VERBEYs

..jjLVa [jejLeVa] ( = jejchaVa -+ 13a [DEK+tryia]) LECIONe:

..DAUhRyIGe pes TEMes pri dha PLEJST OFTnO JUZATY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZ((t)emp)ASPEKTY FORMY pes VERBYs..

 

..[NOTE: ."tenz((t)emp)e" or^ plejsimpligyito "tenze" signyifas "gramatyika tempe"].

 

.!my dau^r'igas fmo gravan temen por studade pri tenzaspektay formey pes verbey ,k(j)jay jas dha blejst ( <= plej) ofto juzatay pjje l'ingva komunikade ,!'i pri In^gli^s^Eespe le parolos per EsperantEespe.

 

..pa(s(m))o chje(s) ( < antau^ chjio) necesjas ripeti ,ke dha baza forme pes verbey ,kjjan kutimo jey trovas pjje diverslingvay vortarey ,jas infinitive ,kjja pjje multay lingvey hhas kharakteran finan parten ,namatan ko finazhe ,ekz"o ,pjje Esperante +i ,pjje dha rusa +tj(i) = +t'(i) ,pjje dha germana +en ,on pjje dha angla lingve pjjenlo pes infinit'iva(s) finazhe(s) ekzistas paverba infinit'iva partikele+artikele "to" [tu ,teh = te^ = tê] yip nonklaro prononcata vokala parte presko simila pjjej prononce pem dha rusa infinitiva finazhe +t'i ,pjje kjja vokala parte an^ko similas pem dha Esperanta infinit'iva finazhe +i ,pro(s) k(hhj)e pjje globala matra lingve Eespe yi ,certo ,pjje In^gli^ŝEespa dialekte por(s) role pes infinit'iva finazhe (or^ pes verbe(s) ,or^ pes (pa)verba(s) ( < = (p)antau^verba(s)) partikele+artikele) jas elektita vokala litere +i ,ekz"o ,dha anglayn verbeyn "to speak" [tê spїk = teh spyik] eblas pjje In^gli^ŝEespa dialekte transformi jejdomaniere ('ip ( < = kun) artikele 'i op(s) ( = op < = sen) artikele):

 

..jjLDa [jejLeDa] ( = jejchaDa -+ 12a [DEK+dua]) LECIONe: KONKLUDA TEME PRI CIFEREY ,NAMBREY yI DhESAY NUMERALEY..

..jjLDa [jejLeDa] ( = jejchaDa -+ 12a [DEK+dua]) LECIONe:

 

..KONKLUDA TEME PRI CIFEREY ,NAMBREY yI DhESAY NUMERALEY..

 

..yi fyino my pranrigardos onlo rad'ikayn numeraleyn pes decimala kalkulsisteme:

 

..(oo)10 (dek) = (1x)10 = (1x)10(oo1) = > ..(jj)LJ = (jj)(L(e)i)LJ (chohe = cho^e = ĉo = ĉe).

 

bildo de Ljeonjiid
bildo de Ljeonjiid

..jjLLa (jejChaLa (11a) LECIONe pri Grafyiko Originalay Jeltonformay Ciferey ї Nambrey..

..GRAFyIKO ORIGINALAY JELTONAY CIFEREY yI (< = KAJ) NAMBREY..

 

..JELTONFORMAY CIFEREY yI NAMBREY PORs MUZyIKA NOTACIjhE..

..N(jju)O(j)VA (njju(ojv)a = njjua = noja = nojva < = nova) MUZyIKA NOTACIjhE PyIBAZO (< = surbazo) PES (< = de) (J)UNIVERSALA SKRyIBSISTEME "DAShEeVICA"..

 

..juniversala skryibsisteme "Dasheevice" donas eblecen nje onlo ( = nonlo < = ne nur) skryibi diverslyingvo per(s(e)m) komunay pors chjo(a)y (< = chjyiu(a)y) lyingvey skryibsyigney ,namatay (< = nomatay = > nejmatay) ko (< = kyielj) "jeltoney" ,on (< = sed) anhko (< = ankauh) efektivyigi syimplan muzyikan notaci(jh)en per jeltonformay notey ,starigyitay pjyibazo pes grafiko originalay jeltonformay ciferey ,kjay (< = kyiu(a)y) hhas (< = hhavas) skryiban formen trej (< = tre) oportunan yi (< = kaj) facilo distingatan pjyi (< = sur) yi pjyip (< = (p)inter) hhorizontalay linyiey pes notaportele (< = notoportyile).

 

..L'eon'їd (L'eon'id = L'ёon'їd = Lёonїd = Leoni(i)d) Dasheevsk'ij (Daŝēvsk'їj = Daŝēvskїj) demandas:

.?(pem) kj(j)a(m) l'ingve(m)  apartenas la ( = dha) plejst simplo 'i facilo prononcatay numeraley pjjej qy(h)esa opin'ie.

 

bildo de Ljeonjiid

...ETERNa KALENDARe pjje jejDo VARIANTeYs..

..n(j(j)u)o(j)(y)(o)vjhjiiahr(h)a (= no(j)(y)((o)vjh)jiara = noj(o)vjhj(i)ara = nojvj(h)jara = njjuojvjj(ii)ara = n(j(j)u)ojvjj(ii)a(h)ra =

 

nju(o)jvjjiiara = noj(v)j(i)ara = njujj(i)ara) gratule yi pemvoke (<= aljvoke) provi juzi praktyiko syimplan eternan kalendaren pjje pseuhdonacijha orh kvazauhnacijha CES (Civyita Esperantyista Socijhe)..

 

..pjje titole pes fa (<= chyi+tyiu = dha = la -+ !on pjje dha Eespa lyingve dyifyinyita artyikole “la” jas trej nonofto (= raro)  juzata por solay (j)unyikay objhjektey komparo yip “la” Esperanta  (,kjja ( < = kiua) fakto konformas pem difina artikele "dha" = "d^a") mesaqhye (<= artyikolye -+ !evyitu juzyi fan (<= chyi+tyiun) syinonyimen) lye (<= m(yi)-e(h) => me) montryis kjjo (<= kyiom) muljtnambray povas ji syinonyimey pes oft(n)o juzatay pjje Eespa lyingve vortey ,ko (<= kyielj) Esperanta vorte “nova” ( = > nojva).

 

.!fe ( <= chyi+tyi(o)+e(h)) jas grava avantaqhe pes Eespa lyingve por plejfacilyigi reciprokan komprenen pjjemo ( <= dum) lyingva komunyikyiqhe ,!k(olj)(sem) = kolj ( <= olj…) = ksem (<= ju…) blej ( <= pli) muljto d(h)a(s) ( = dhas = d^as) syinonyimey qy (<= vyi) ekposedos ,f(olj)(sem) = folj = fsem ( <= des…) plej facilo qy komprenos fremdlyingvan konversacianten.

 

bildo de Ljeonjiid

..jjLJa [jejLeJa] ( = jejcha -+ 10a [DEKa]) LECIONe: INTERNACIaY NUMERALeY -+ INTERNACIO PRONONCATaY NAMBReY

..INTERNACIĵaY NUMERALeY -+ INTERNACIĵO PRONONCATaY CIFEReY ī NAMBReY..

 

.?'il' pem qy ( < = ?chju al vi -+ plurala forme pes jejday ( < = duay) personey) plachj(as) ,ke decimalay ciferey jas internaciay ї ( < = kaj) dheyn ( = d^eyn < = їlin) tuto n'e necesas "traduki" ,!on ( < = !sed) ?kro ( < = ?kial) efmo ( < = tїam) n'e ( = nje < = ne) juzi ( < = uzi) pjje ( < = en) diversay l'ingvey egalo prononcatayn nameyn pes ciferey ї nambrey ( < = nombrey)  or^ ( < = au^) ,olvorto ( < = alivorto) diranto ,numeraleyn.

 

..ekzistas n'e onlo ( = nonlo  < = ne nur) jejche^ecay ( < = decimalay ,dekumay ,dekecay) ciferey ,on ї olay ,ekz"o ,jejshmecay ( < = deksesumay ,deksesecay ,pudecay) ,!on chjay ( < = chjiay) poziciay ciferey pes diversay kalkulsistemey pjje multociferay nambrey povas ĥi ( < = ĥavi) formen pes specialo elektitay latinay literey ї ( < = esti) prononcatay ko ( < = kiel) konformay facilo prononcatay literey.

 

..jas rekomendyita ( = rekomendyitjas) anhko ( = an^ko < = ankau^ = ankauh) firma memorfiksade pes (f)chj(o(a))y(s) transliteryit(a)y(s) cifer(e)y(s) ,neces(a)y(s) por skribade pes nambr(e)y(s) per literay ciferey pjje deksesuma ( = pudeca) kalkulsisteme:

 

bildo de Ljeonjiid

..LECIONE jjRa [jejRa]: ATENTIGE PRI CELE PES ARTEFARITA TUTMONDA L'INGVE yI DhESA JELTONARE..

 .!saluten ,estimatay komencantay Eespistey kaj spertay interlingv'istey ,posedantay Esperanten Zamenhhoofan.

 

bildo de Ljeonjiid

..jjGa [jejGa] ( 8a [OKa]) LECIONe: ..DAUhRyIGe pes TEMes pri dha PLEJST OFTO JUZATY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZASPEKTY FORMY

..jjGa [jejGa] ( 8a [OKa]) LECIONe:

 

..DAUhRyIGe pes TEMes pri dha PLEJST OFTnO JUZATaY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZASPEKTaY FORMeY pes VERBeYs ,PLEJPARTo pri JEJVo ( < TRyI) GRAVaYs INFINIT'IVaYs FORMeYs..

 

.!my dau^r'igas fmo gravan temen por studade pri tenzaspektay formey pes verbey ,k(j)jay jas dha plejst ofto juzatay pjje l'ingva komunikade ,!'i pri In^gli^s^Eespe le parolos per EsperantEespe.

..pa(s) chje(s) ( < antau^ chjio) necesjas ripeti ,ke dha baza forme pes verbey ,kjjan kutimo jey trovas pjje diverslingvay vortarey ,jas infinitive ,kjja pjje multay lingvey hhas kharakteran finan parten ,namatan ko finazhe ,ekz"o ,pjje Esperante +i ,pjje dha rusa +tj(i) = +t'(i) ,pjje dha germana +en ,on pjje dha angla lingve pjjenlo pes infinit'iva(s) finazhe(s) ekzistas paverba infinit'iva partikele+artikele "to" [tu ,teh = te^ = tê] yip nonklaro prononcata vokala parte presko simila pjjej prononce pem dha rusa infinitiva finazhe +t'i ,pjje kjja vokala parte an^ko similas pem dha Esperanta infinit'iva finazhe +i ,pro(s) k(hhj)e pjje globala matra lingve Eespe yi ,certo ,pjje In^gli^ŝEespa dialekte por(s) role pes infinit'iva finazhe (or^ pes verbe(s) ,or^ pes (pa)verba(s) ( < = (p)antau^verba(s)) partikele+artikele) jas elektita vokala litere +i ,ekz"o ,dha anglayn verbeyn "to speak" [tê spїk = teh spyik] eblas pjje In^gli^ŝEespa dialekte transformi jejdomaniere ('ip ( < = kun) artikele 'i op ( < = sen) artikele):

 

to speak == > ti spyik = spyik(+t)(+i) = spyik+(t)i = spyikti = spyiki

bildo de Ljeonjiid

..jjZa LECIONe: DAU^RyIGe pes TEMe pri Dha PLEJST OFTNO JUZATaY pjje LyINGVa KOMUNIKADe TENZASPEKTaY FORMeY pes VERBeY..

..jjZa [jejZa] ( 7a [SEPa]) LECIONe:

..DAUhRyIGE PES TEME PRI DhA PLEJST OF(T)NO JUZATAY PjJE LyINGVA KOMUNIKADE TENZASPEKTAY FORMEY PES VERBEY..

 

.!my dau^r'igas fmo gravan temen por studade pri tenzaspektay formey pes verbey ,k(j)jay jas dha plejst ofto juzatay pjje l'ingva komunikade ,!'i pri In^gli^s^Eespe le parolos per EsperantEespe.

..pa(s) chje(s) ( < antau^ chjio) necesjas ripeti ,ke dha baza forme pes verbey ,kjjan kutimo jey trovas pjje diverslingvay vortarey ,jas infinitive ,kjja pjje multay lingvey hhas kharakteran finan parten ,namatan ko finazhe ,ekz"o ,pjje Esperante +i ,pjje dha rusa +tj(i) = +t'(i) ,pjje dha germana +en ,on pjje dha angla lingve pjjenlo pes infinit'iva(s) finazhe(s) ekzistas paverba infinit'iva partikele+artikele "to" [tu ,teh = te^ = tê] yip nonklaro prononcata vokala parte presko simila pjjej prononce pem dha rusa infinitiva finazhe +t'i ,pjje kjja vokala parte an^ko similas pem dha Esperanta infinit'iva finazhe +i ,pro(s) k(hhj)e pjje globala matra lingve Eespe yi ,certo ,pjje In^gli^ŝEespa dialekte por(s) role pes infinit'iva finazhe (or^ pes verbe(s) ,or^ pes (pa)verba(s) ( < = (p)antau^verba(s)) partikele+artikele) jas elektita vokala litere +i ,ekz"o ,dha anglayn verbeyn "to speak" [tê spїk = teh spyik] eblas pjje In^gli^ŝEespa dialekte transformi jejdomaniere: ti spyik = > spyik(+t)(+i) = spyik+(t)i = spyikti = spyiki ,"to read" [tê r^їd = teh rhyid] = > ti r^їd = ti rhyid = > rhyid(+t)(+i) = rhyidti = rhyidi

 

..my vidas ,ke pjje In^gli^s^Eespe eblas (p)e(j)m'igi ( < = al'igi) paverban artikelen pe(j)m ( < = al) fina parte pes verba rad'ike pleno or^ parto ( ,onlo finan parten pes dha artikele).

 

Abonrilata enhavo


povigita de