Ensaluto

..jjLRa [jejLeRa] ( = jejchaRa -+ 19a [DEK+naŭa ,+nau^a ,+nauha]) LECIONe: ESPERANTEeSPy ї INhGLIhShy PARTICIPy ї GERUNDyIjy..

bildo de Ljeonjiid

..jjLRa [jejLeRa] ( = jejchaRa -+ 19a [DEK+naŭa ,+nau^a ,+nauha]) LECIONe:

 

..ESPERANTEeSP(a)y PARTICIP(e)y  yI GERUNDyIjh(e)y KOMPARo yIP INhGLIhSh(a)y PAaRhTIhSIhPL(e)y  yI QhyERhEhNDEY: ?KA DIFERENCE

,.NONPERSONy PARTICIPy FORMy (pes) VERBys ko ADĵJEKTIVy ATRIBUTy (pes) NAWNys ( = PUSTANTIVys < = SUBSTANTIVys)..

 

 

.!atentu ,kё ( = kye < = ke) pjje In^glîŝa lingve ( = In^glîŝe)  komplikitayn  tenzaspektayn formeyn pes verbey yip participa parte formas onlo jejdo participey -+ aktїva prezenca (aktualo aganta) participe ,pjje In^glîŝa gramatike namata ko paar^ti^si^ple 1 ,yip kharaktera fina sufixe (finazhe) +ing [+în^] = [+ ɪŋ] ,kjja ĥas ĥazardan vokalan parten +i+   ,egalan pem kharakterizanta prezencen vokala parte +a+ ,kjja juzata jas nonlo pjje Esperanta sufixe +ant+ ,on pjje In^glîŝEespa +ang+ ,kjja pafmo njas finazhe (fina sufikse) ,on jas  interna sufixe ,pem kjja ( = kjjam) eblas emdoni ( < = aldoni) kharakteran por adjjektivay atributey pes substantivey vokalan finazhen +a por participey (verbay adj^jektyivey) orh ( = or^) +o por verbay adverbey (gerundyi(jh)ey) ,yi ( = ї ) pasїva preterїta participe ,pjje In^glîŝa gramatike namata ko paar^ti^si^ple 2 , yip kharaktera fina sufixe (finazhe) +(e)d [+(i)d ,+t] ,kjje  pjje In^glîŝEespa gramatїke ĉ'mo ( = chjmo < = chjiam = ĉ'їam) prononcatjas ( = prononcat'as = prononcata jas < = estas prononcata) yip ( = їp < = kun) o(p(s))vochja ( = ovochja <  = senvochja) konsonante +t+ ї op(s) reduktade pes vokala parte +i+: +it+.

 

 

.!an^ko ( = anhko < = ankau^) atentu ,kye ( = kё) pjje In^glîŝe n'e ekzistas apartay kharakteray finazhey por facilo distingi participeyn ( ,kjjay ĥas ( < = ĥavas) kharakteran vokalan finazhen +a pjje matra lingve Eespe yi pjje dhesay filinay dialektey ,inkluzivo pjje In^glîŝEespe) ,verbayn adverbeyn yip kharaktera adverba finazhe +o ,olvorto namatayn ko gerundiey pjje Eespa gramatyike ,yi (p)etverbayn ( = etverbayn  < = deverbayn) substantyiveyn ( = > (p)ustantyiveyn = nawneyn) yip kharaktera (p)ustantiva ( = nawna) finazhe +e yi etverba sufixe +eng+ ,pro kĥe nociay (sencay ,semantikay) signifey (pes) participeys yi gerundieys pjje Eespa yi In^glîŝa gramatikey nje koincidas pleno yi pro fe In^glîŝay participey yi gerundiey namatjas ( = jas namatay = namatay jas = namatajas) ko paarhtihsihpley yi qhyerhehndey konformo.

 

 

.!pjje Eespa yi In^glîŝEespa gramatikey nje ekzistas In^glîŝay paar^tisipley yi qhyerhendey ops konkretay gramatikay finazhey ( +a ,+o yi +e) por bazay gramatikay vortklasey (participay adjjektivey ,verbay (gerundiay) adverbey  or^ ,olvorto ,gerundiey yi (p)etverbay (p)ustantivey (= etverbay nawney):

 

..(h)a(h) ( = hah = ^a^ = ^â = â = a) broken agreement (contract)[â br^ou^k(ê)n êgr^їmênt (kontr^äkt)]

= > ..ha brejkit(a) egrimente ( = kontrakte)

,.the agreement (contract) was broken [dha(h) = d^a êgr^їmênt (kontr^äkt) wohz = wôz = woz brhouhk(eh)n = br^ou^k(ê)n]

= > ..dha egrimente (kontrakte) brejkitajis ( = brejkitjis = brejkit'is < = estis brejkita) ( = nonplenumitjis < estis malplenumita).

 

 

..pjje matra lingve Eespe yi ( = ї ) ,certo ,pjje dhesay filїnay naciEespay dialektey ,inkluzїvo pjje In^glîŝEespe ,nje ekzistas noregulay participay orh gerundiay formey pes verbey yi formey pes etverbustantivey (etverbay nawney = etverbnawney) ,diferenco pets dha In^glîŝe ( = angla lingve) ,on ekzistas diversay sinonimiay or presko ( < = preskau^) sinonomiay variantey pes dha samay verbay yi nawnay formey blejparto ( <= plejparto) libero (samstaro) elektatay pets konversaciantey pjjej propra  prefere ,pejm kĥe(m) ( = ke(m)) angloparolantay (ĥo)meney ( = ĥomey = meney) devas ,certo ,emkutimiqhi ( = pejmkutimiqhi < = alkutimiqhi) por distingi nociayn (semantikayn ,sencayn) vorteyn ,konformo yip sinonimay participay sufixey +(i^)ing+ (por Preterite),+ang+ (por Prezence) yi +(i^)ong+ (por Future) anstatau^ la Esperantay +(i^)int+ ,+ant+ yi +(i^)ont+ ,pruntoprenitay plejparto pjjeljs dha In^glîŝa  (angla) l(i)angveqhe ( < = lingve) ,pjje In^glîŝEespay frazey ( ,note: .suplemento montrata pyip rondarkay krampey vokala sufixe +(i^+) onlo emfazas perfektan formen pes participe ,verbe orh  verba adverbe (gerundie) ,on ,plejparto ,njas deviga pjje preteritay yi futuray formey pes internay sufixey.

 

..le njas (p)utenante ( = putenante = utenante < = subtenante) pes dominade pjje la ( = dha) monde onlo pes jejlo pjjeljs naciay ( ,ko dha  In^glîŝa) ,kvazonaciay ( ,ko Esperante) yi echj naciEespay ( ,ko EsperantEespa or^ In^glîŝEespa)lingvey ( < = li(a)ngv(eqh)ey)  ,on le (jas) zelote (yi iniciatinte) pes miksita muchjonaciEespa ( = multonaciEespa) lingve ,por praktika juzade ,pjje kjja eblas elekti pjjeljs diversay lingvey la plej belo prononcatayn sinonimeyn pes diverslingvay semantikay vortey yi sinonimay  morfemay partey pes vortey.

 

..fen saman ( < = chji+tio^en saman) eblas diri pri pasivay preteritay participey ,juzatay pjje In^glîŝEespe  pjje komplikitay  tenzaspektay formey pes verbey yip kharaktera interna sufixe  +(i^)it+ ,ko pjje In^glîŝe ,on pjje In^glîŝEespe eblas juzi anhko ( <  = ankau^) sufikseyn   +at+ (por Prezence) , +(i^)ot+ (por Future) +(i^)iot+ (por Future pjje Preterite) ,kjjay koincidas yip konformay internay sufixey pjje pasivay participey pes Esperanta gramatike.

 

,. note: .suplemento montrata pyip rondarkay krampey vokala sufixe +(i^+) onlo emfazas perfektan formen pes participe ,verbe orh  verba adverbe (gerundie) ,on ,blejparto ,njas deviga pjje preteritay yi futuray formey pes internay sufiksey.

 

.!nje timu lerni multnambrayn diverslingvayn sinonimeyn por praktiko elekti pyip dhey dha plejst belsonan yi efektivo lukti kontro ( < = kontrau^) ĥomonimey -+ !namo pro fe pjje multay semantikay vortey ,pruntoprenitay pjjeljs dha In^glîŝa lingve ,kelkay nonklaro prononcatay konsonantey  ,ekz"o ,"r^" ,vokaley ,ekz"o ,"oh" = "o^" ( =  ô [ɒ] ,[ɔ]) presko ( < = preskau^) egalas pem "ah" = "a^" ( =  â [ʌ])  yi diftongey ,ekz"o ,"ou^" = "ow"  [oʊ] ricevis diversayn plej klarayn prononceyn pjje akcentita silabe ko [ou^] or^ "ow" [ow] (sola vokale yip konsonante "w" pjjemo ( < = (p)anstato  < = anstatau^) diftonge) yi pjje nonakcenta silabe ko "êu^" = "êw" [əʊ] or^ [əw] (yip konsonante "w" ,kharaktera por dha In^glîŝa lingve ,k(ĥ)en qy vid(at)is (  = vidis) pjjemo pes detala pranrigarde ( < = trarigarde) pes senca verbe "to go" [tê gou^ = > ti gow = gowi] pjje jjLGa [jejLeGa] ( = jejchaGa -+ 18a [DEK+oka]) lecione.

 

..supromenci^itay ( = piflomenci^itay = pid^lomenci^itay = pidhlomencihitay) In^gli^ŝay terminey ko Partisiple  ї ( = yi) Qherende n'e ( = nje < = ne) qhusto koincidas pjjej ( < = lau^) senca signifo їp ( = yip < = kun) Eespay i ,trej ( < = tre) vershajno ,їp Esperantay Participe i Gerundi(j(h))e ,proske ( < = chjar) pjje Eespa gramatike Gerundi(j)e  ( = Gerundiĵe = Gerundije) komprenat'as ( = komprenat(a)jas < = estas komprenata) onlo ( < = nur) ko Aktualo Aktiv(ag)a ( = Duj+) A(dverba)+ Participe = Dujparticipe (pjje ruslingva gramatike: Djeejeprichjaastjije = D'ējepr'iĉ'aast'ije) їp adverba finazhe +o ,on ( < = sed) dha In^glîŝa Q^ёr^êndê plejparto juzatjas ( = juzat'as = juzatajas < = estas uzata) ko (p)etverba nawne ( = pustantive < = substantive) ,pro k(ĥ)e ( < = pro kio+e) por dhe ( < = por qhi+e < = por ĝi) necesas (p)ukompreni ( = ukompreni < = subkompreni) k^arakteran por nawney finazhen "-e" ( ,noprononcatan ,certo ,pjje Inhglihsha lyingve ,kĥen ( = ken < = kio+en) memorigas minusan signeten (-) pa dhe ( = d^e  < = antau^ qhi < =  ĝi).

 

..posedanto ( = posedango = posedaso) per kvalitey pes nawne ( = (p)ustantive < = substant ive)  ,qherende povas servi pjje Inhglihsha fraze ko:

 

,1 ,subĵjekte:

 

..reading-e is-as her-esa favourite-a occupacion-e. [..rhyidihnh-e ( = r^їdîn^-e) iz-as ĥöe[hœ]-r^-(es)a fyeihvehrhiht-a [fёîvêr^ît-a] ahkjhjupyeihshehn-e [âkĵjupёîŝên-e].] ,pjjen EsperantEn tradukita ko:

..legade estas shia ( = ŝia) shatata ( = ŝatata)(or^: favorita) okupe.  ,.pjjen (In^glîŝ)Eespen tradukita ko:

..rhyidange ( = ridange = legade) -+ (jas) vyiesa fejverita ( = favorita ,shatata) akupe.

 

,2 ,nawna (ustantiva) parte (ingredience)pes yipmetita(s) ( = kunmetita(s)) predikate(s):

 

..her ( = > hher) greatest pleasure is reading. ,tradukita pjjen Eespen: .vyi(e)sa grejtejst(a) plezh(er)e -+  (jas < = estas) rjidange ( = rjidase = rjidade = legange = legase = legade ,!on nje vorte "legante" ,kjja pjje Esperante egalas pem "leganta ( = leganga = legasa) (hho)m(en)e ( = ĥome = mene = ĥomene)" ,.tradukita pjjen RusEespan yi Rusan lyingveyn: .v(j)i(e)sa plejsta boljshaaja ( = plejstbooljshaja =  boljshejsta(ja)) udavooljstvjije -+ fe -+ (jas) chjtjeenjije = > ..её-esa самое-ejsta большое-aja ( = большейшее-ejs(h)ta) удовольствие -+ это-e чтение [..jejoo-esa saamaja boljshaaja  udavooljstvjije -+ eete -+ (jestj) chjtjeenjije.)

 

,3 ,verba (infinitiva) ingredience pes verba predikate ,facilo transformata pjjen nawnan ingrediencen ,ko ( < = kiel) rektan

 

( = oprepozazhan = oprepazhan  < = senprepozicij(h)an) komplementen ,pes dha predikate per shanqhe pes sekva po(s) ( < = post) dhe(s) kaza prepozicij(h)e ( = prepozezhe = prepezhe) orh kaza finazhe ( = finezhe) pes sekva (p)ustantive (nawne):

..he ( = hhe [ĥї]) finished-is reading-i the-n book-en ( = reading-en (-of [-pes]) the-s book-(e)s).

( ,.tradukita pjjen RusIn^gli^s^Espen: .vu(e) finish(it)is rjidangi dha buken.  ( ,ruso: .он-e кончил-itis читать-i книг+у-en ( = чтение-n книги-es) [..on koonchjil-(it)is chjitaatj-i knjyighe-n)   ,.tradukita pjjen Esperanten (yi E+Eespen):

..li-e ( = > ..vue) finis legi libren.

 

,4 ,rekta komplemente:

 

..I-e remember-as: ( ,-kё) reading-is it-en [..-e r^îmёmbê-r^-as ,(-kё) r^їdîn^-is it-en]. = > ,.E+Eespo:

..le ( < = mi) memoras ,kye ( = kё < = ke) legis dhen ( = f(j)en < = qhi-e"n ( < = ĝi(-e")n = chji+tio(e)n) ,.ruso:  .я помню ,что читал это [..ja-e poomnju-as ,chjto ( = > kye) chjitaalh-atis eete-n].

 

,5 ,norekta ( < = malrekta) prepozezha komplemente:

 

..I am fond of reading. [..aî äm ( = .. aî "m) fond-a êv ( = > pet(s) ,pro(s)) r^yidi^n^-e. ( ,.tradukita pjjen In^gli^s^Espen: .le jas fondatsanta (fondatsang(a)jas) pets (pros) rjidange (rjidade ,rjidase )

,.ruso: .я люблю чтение (читать) [..ja ljubljuu-as chjtjeenjije-n (chjitaatj-i)].

 

 

,6 ,cirkonstanca komplemente:

..after reading the letter I put it into the drawer. [..aaftê-r^ r^їdîn^ dhâ lёtê-r^ aî put it intu dhah dr^o(j ,w)ê-r^.] ( ,.tradukita pjjen RusIn^gli^s^Espen: .pos rjidange pes dha(h) letere le putis dhen ( = d^en) pjjen dha(h) drojere ( = drowere = drohere))  ,.ruso: .после того ,как я прочёл письмо  ( = после прочтения письма = прочитав письмо) ,я положил его в ящик стола [..pos(lje) prochjtjeenjije-s pjisjmee-s ja-e ( = > le) polhozhiilh-is yivoo-en ( = > dhen = d^en) v ( = > pjjen) jaashjik-en stolhee-s.].

 

,7 ,atribute:

..I had ( = hhad [ĥäd]) the pleasure of reading in the newspaper of your success. [..aih hhyad dha plyezheh-n ehv rhyidihnh in dha njhjuspyeihpeh-rh ehv  joo-rh sehksyes] = > ..le hhis dhan plyezhehn pets ( = pros) rjidange(s) pjje dhah njjuspejpere pri desa sukcese. ,.ruso: (..я имел удовольствие прочесть (от прочтения) в газете о вашем успехе. [..ja yimjeelh udavooljstvjije prochjeestj (ot ( = > pets) prochjtjeenjije-s) v ( = > pjje) gazjeet(j)e o ( = > pri) vaasham ( = > desa) uspjeekh(j)e].

 

..Inhglishay qherendey ,ko nawney ,povas ji kombinitay yip prepozazhey yi pjje role pes atribute hhi ( = ĥi < = ĥavi = hhavi) posedan pronomen (posesiven) orh nawnen pjje forme pes poseda kaze:

..I think of going to the south in the autumn. (..я думаю о поездке ( = ..я думаю поехать) на юг осенью.)

,we insisted on their chartering a ( = ha(h) = hah = ^a^ = ^â = â) vessel at once. (..мы настаивали на том ,чтобы они немедленно зафрахтовали судно)

,.we objected to the buyer"s paying only part of the invoice amount. (..мы возражали против уплаты покупателем ( = против того ,чтобы покупатель уплатил (заплатил) только часть) части суммы фактуры (фактурной суммы).

 

..diversay variantey pes traduke pes In^glîŝay frazey ,montritay pjje supray ( = pidhlay = piflay) ekzempley ,evidentigas  anhko ( = an^ko < = ankau^) verbayn kvaliteyn pes qherhende ,kjjay vidiqhyintjas pjje efe ( < = en tio+e) ,kye ( = kё < = ke):

,1 ,qherhende povas ĥi rektan komplementen:

..I-e remember-as reading(-?- i ,-?-is or^: -?-e + genitiva prepozezhe "pes"  or^ genitiva finezhe ( < = finazhe) "+s" por sekva nawne anstatau^ akuzatyiva finezhe "+n" por rekta (oprepozezha < = senprepozicia) komplemente ,sekvanga (sekvanta ,sekvasa) pos qherhende "reading" [r^їdîn^]) this(-?-an ,-?-as) book(-?-(e)n ,-?-(e)s).

 

..dha In^glîŝa fraze "..I remember reading this book" [..aî r^îmёmbê-r^  r^їdîn^ d^is buk] njas ( = n'as < = ne estas) gramatyiko korekta pjjeljs ( < = el) vidpunkte pes juniversala (komuna por chjo(a)y ( < = chjiuy)  lyingvey yi pleno standardigyita) gramatike ,juzata pjje matra Eespa lyingve yi pjje dhesay filyinay naciEespay dialektey ,inkluzivo pjje In^glîŝEespa lyingve ,proskё ( = proskye  < = chjar) pjje konkreta fraze (f)chj(j)a ( = fchjja = chjja = chja < = chjiu-a) vorte devas aparteni  onlo ( < = nur) pem ( < = al) jejlo ( < = unu) gramatyika vortklase yip kharaktera finezhe ( = finazhe) ,porke ( = por efe ,kё < = por tio-e ,ke) korekto traduki dhen ( = d^en < = qhin < = ĝin) pjje konsyiste pes pjjen olayn ( < = aliayn) lyingveyn.

 

.!(n)odubo ( < = sendubo) ,por korekta traduke pes dha fraze necesas meti dividan komen  pyip ( < =  yinter) tenzaspektay verbey "remember-as" yi "reading-is" ( = > ridangis) ,ukumprenanto  ( < = subkomprenanto) anhko ( = an^ko < = ankau^) ujunkcien ( < = subjhjunkcien) "kye" ( = kё < = ke) pyip dhey ( = d^ey < = yili) ,ekz"o ,!traduku pjjen Esperanten yi EsperantEespen:

..mi-e ( = > le) memoras ,(ke mi = > kye le)) legis ( = legangis = legadis) chji+tiu(a)n ( = > fan) lyibren.

 

..simila jas traduke pjjen rusan lyingven:

..я-e помню-as ,(что) читал-is эту-an книгу-(e)n. or^ ( = au^ = или):  .я-e помню-as своё-an чтение-n ( = о ( = > pri)  своём чтении) этой книги. [..ja-e poomnju-as ,(chjto ( = > kye = kё) ) chjitaalh eeta-n knjyighe-n. = ..ja poomju ,( ĉ'to) ĉ'їtaal^ ēta-n kn'їĝe-n].

 

,2 ,qherhende povas ĥi adverban atributen:

..hhe ( = ĥe [ĥї])  likes reading aloud. ( ,.ruso: .он любит читать вслух [.on ljuubjit chjitaatj fslhuukh.] ,.RusEespo: .vu(e) ljubjaat(+as) chjit(aat)ji (pj)jenslhuukho.)

 

..simila jas traduke pjjen Esperanten ,EsperantEespen yi In^glîŝEespen:

..li ( = > vue) shatas leg(ad)i au^deblo (lau^tvochjo).

,.vu lajk(as) rid(ang)i lawdo.

 

,3 ,qherhende ĥas formeyn pes tenz((t)emp)e yi verba genre (vochje) (aktiva yi pasiva):

 

aktiva

pasiva

Indefinita

reading [rhyidihnh = r^їdîn^] = > rhyidang+

being read = > rhyidjang+

Perfekta

hhaving read = > rhyiditang+

hhaving been read = > rhyidjitang+

 

..pjje Inhglihsha gramatyike formey pes qhyerhende koincidas yip formey pes paarhtisipley pro foreste pes kharakteray finazhey +a (por participey) ,+o (por gerundїĵey) ,+e (por etverbay nawney) ,+i (por por infinityivay formey pes kontinuay verbey) ,!on dha finazhey devas ji ukomprenatay ( = pukomprenatay < = subkomprenatay) ї juzatay pjje Eespa gramatike dependo pet konkretay cirkonstancey ї chjirka(u^)texte ( = kuntexte) ,ekz"o ( = ekzemplo) ,Indefinita aktiva qherhende pjjej sesa ( < = lau^ sia) senca signyife povas ji trej proksima pem rusa etverba nawne:

 

..waiting [wёîtîn^] = > weihtan^ = > (pjje InhglihshEespe): wejtange ( ,.pjje Esperante: atendade ,pjje Rusa lyingve: azhidaanjije = az^idaan'ije)

,.reading [r^їdîn^] = > rhyidanh = > (pjje InhglihshEespe): r^idange ( ,.pjje Esperante: legade ,pjje Rusa lyingve: chjtjeenjije = ĉ't'ēn'ije)

,.smoking [smou^kîn^] = > smou^kan^ = > (pjje InhglihshEespe): smokange ( ,.pjje Esperante: fumade ,pjje Rusa lyingve: kurjeenjije = kur'ēn'ije)

,.spelling [spёlîn^] = > spyelanh = > (pjje InhglihshEespe): spelange ( ,.pjje Esperante: liter(um)ade = uplitera ( < = politera ,lau^litera) prononcade pes ort(h)agrafij(h)o skribita(s) vorte(s)  ,pjje Rusa lyingve: pobuukvjennaja prohiznosheenjije slhoove-s ,napjyisannava-s po praavjilhym nacianaaljnaj-s orfagraafjijeh-s) ,.RIMARKE: .rezulte pes kontinua age povas ji signata per sufixe yip vokala parte +e+ ,ko pjje sufixey +eng+ ,+ent+ ,+es+ yi olay: spelenge = orthagrafijhe.

 

.!baldau^ tute ne necesos memstaro traduki el unu nacia au kvazau^nacia artefaryita ,kiel Esperante ,lyingve senpero en alyian nacian au kvazau^nacian lyingven ,chjar sufyichjos traduki en "nacian Esperanten" ,alivorto  ,en nacian varyianten de artefaryita lyingve kun la sama nacia senca (= plensignyuifa) leksyike ,sed kun perfekta artefaryita gramatyike pruntoprenyita el globala matra (= patryina) lyingve E(e)spe (,nomata de vorte "Espe-rante" ,chjar modernigyita estyis nomo gramatyike de Esperante kaj artefaryitay dialektey pro chji+tyio+e (= > pro(s) fe) nomyiqhas la naciEespay kun komuna Eespa gramatyike)

,!do ,por chji+tyiu(a) (= > por(s) fa) konkreta ekzemple la po(h)etapa (= > pjjejetapa) skeme de ( => pes) tradukade el la angla estas ( => jas) sekva:

 

..la angla lyingve == > In^gli^s^Eespa dialekte (,kiuan ,kiel la duan hhelpan lyingven ,devas lerni la angloparolantey en naciay lernejey ekde infanece == > Interreta au^tomata tradukade en diversayn alyiayn naciEespayn dialekteyn ,inkluzyivo en EsperantEespan dialekten == > Esperante.

,!tre facila kaj rapyida au^tomata traduke eblas kaj el nacia lyingve ,se antauo anstatauigi tradician nacian skryibmanieren (,ekz"o (= ekzemplo) ,la hhieroglifan por chjina lyingve) je komuna standardigyita skryibmaniere lau^ (= > pjjej) GOST Dasheevica (,GOST -+ Globala Ortografia Standardigyita Transliterade au^ Transskryibade):

 

..(la angla):

..in the practice of tolerance ,one"s enemy is the best teacher. = > /,,in dha prhyaktihs-e(h) ehv tol(eh)rhehns-e(h) wahn"z yenehmih(-eh) iz dha byest tyicheh-rh(eh)/ = [..in d^a pr^yakti^s-e(^) e^v tol(e^)r^e^ns-e(^) wa^n"z ёne^mi^(-eh) iz dha bёst tyic^e^-r^(e^]

 == > (In^gli^s^Eespe): ..pjje dha prhyaktihs-e(h) pevs tolrhehns-e jesa yenehmeh iz la gudejst(a) ( = b(on)ejst(a) = bejst(a)) tyicheh-rheh

== > (..diversay naciEespay dialektoy: ) ...

== > (EsperantEespe): ..pjje dha praktyiko pe(v)s toleremo jesa nonameke jas la plejst bona (= bonejsta = bejsta) instruyiste

== > (Esperante kun iometay gramatyikay plibonyigoy): ..en dha praktyike pes tolereme ies(a) malamyike estas ( =>jas) la ( = dha(h) = d^a^) plej ( => plejst ( = > b(o)lejst = blejst) bona ( = b(on)ejsta = bejsta) instruyiste.

== > (Esperanto):  ..en la praktyiko de toleremo ies malamiko estas la plej bona ( => jas dha blejst bona = b(on)ejsta = bejsta) instruisto.

= ..praktikante toleremon ,ies malamyiko estas la plej bona instruisto == > ..praktikango toleremen ,jesa nonameke jas dha blejst bona (= jas b(on)ejsta = b(on)ejst(a)+jas = bonejstjas = bejstjas = bejst'as) instruyiste.

 

..pe ( < = chje = ch'e = c^'e = ĉ'e) nonekz'iste ( < = malekz'iste) pjje ( < = en) tipograf'i(ĵ)a komposte pes necesay literey L" Zamenĥōf(-a) proponis samstaro ( < = memstaro) noprononcatan piliteran ( < = superliteran)diakritan signeten (cirkumflexen = cirkumfleksen) "^"  pjjenlo(n)igi ( < = (p)anstatau^igi) per(s(e)m) sekva litere "h" ї signeten pes nonlongmay ( < = mallongay) vokaley " ˘ " n'e ( = nje < = ne) juzi ( < = uzi): ĉ = > ch ,ĝ = > gh ,ĥ = > hh ,ĵ = > jh ,ŝ = > sh ,ŭ = > u (,pjje E(e)spe = Espe pem ( < = al) fa(m) ( < = chji+tiua(m)) litere(m) ї no(n)prononcatam literkombinem "jh" = "j^" = "ĵ" konformas ,ekz"o ,pjje dha rusa l'ingve noprononcata divida litere "ъ".

 

..ekz'istas anhko ( < = ankau^) olay ( < = aliay) formey pes surogata pjjenlon'ige pes piliteray diakritay signetey ,ekz"o ,onlo ( < = nur) їp ( < = kun) ĥelpe pes jejlo ( < = unu) litere "x" (ŝ = sh = > ŝ) ,juzata anhko ї (,)por(ke) s'igni nonlongman vokalen [u] (ŭ => ŭ => uh = u^ = u) ,pro(s)ke ( < = chjar = c^'ar = ĉ'ar) dhe ( = d^e < = q^i < = g^i = ĝi) njas ( < = ne estas) juzata pjje skribmaniere pes Esperante por signade pes parolsoney ,!on pjje globala matra l'ingve Espe ( = Eespe) ї ,certo , pjje dhesay ( = d^esay  < = qhiay = q^iay < = ghiay = g^iay = ĝiay) fil'inay naciEspay dialektey juzat(a)jas ( = juzatjas = juzat'as = jas juzata) por(s) signade pes nuancey pes prononce ї vokalays ,ї konsonantays parolsoneys onlo sola litere "h" ,kjja povas stari po(s) ( = po  < = post) chja ( < = chjiua) pjjeljs ( < = el) jjDQ (26) lat'inay literey pes dha In^gliŝa alfabete ,k(ĥ(j)e ĥelpas plejgrand'igi nambren (kvanten) pes skribs'igney (literey ї t'ipay literkomb'iney) pjje jjD (2) ixey ( = iksey < = fojey): jjDQ x jjD = jjMD (26 x 2 = 52) ,.pro(s) fe ( < = pro chji+tio+e) por signade pes dha In^gliŝa op(s)vochja ( < = senvochja) parolsone simila pen gorqha ( = gorq^a ,laringa) el'sp'ire ,kutimo signata pjje dha In^gliŝa spёlenge (ortagrafi(ĵ)e) per sola litere "h" ,juzat'as dhesa (ĝia => q^ia) variante pes jejdoixa  ( = jejdoiksa < = duobla) litere "h": “hh” /ĥ/ = /hh/.

 

 

..forme fyilalogyi(jh)e ( = > fyileslogyi(jh)e)  eraro devas jy ( = ji < = esti)i tradukyita ko "science pri fyiley" ,proske ( < = chjar) vorte file  pjje Esperante signyifas file  ko infane pes vyira sekse pes patreney ( < = gepatrey) ,pro kje ( < = kio) pjje Eespa lyingve (yi ,certo ,pjje EsperantEespa dialekte) jas decidyitay diversay rimedey por elimyini pjjeljs ( < = el) busha parolade simyilayn pjjej prononce hhomonimeyn ,ekz"o ,hhelpo ( = yip hhelpe) pes no(n)grava korektade pes prononce pes jejlo pjjeljs hhomonimey or^ ( = orh = > au^ = au^) hhelpo pes pleno ola (< = alia) hhomonyime: fyilalogyi(jh)e => filoz(ev)logie  "филология" /fyilhalhoogjije/,file => filele = filene -+ "fyilo orh fyilyino" ,fileley = fileney  -+ "fyiloy kaj/au^ ( = kau^ < = yi/orh = yirh = yir^) fyilyinoy"  (fay (< = chji+tyiuay) sufyiksey jas juzatay pjjenl(ok)o ( < = (p)anstat(auh)o) pes germana prefyikse ge+ ,juzata yi ( < = kaj) pjje ( < = en) Esperante) ,filile = filine => dot(e)re ,filule  = filune => s(on)une = sonune = sune  ) ,kje (< = kio) jam jas proksyima pjjej prononce pem dha ( < = la) angla sinonyime son  /sa^n = sahn / ( ,!on pjjenlo opvochja ( < = senvochja) komenca konsonante "s+" jas blej ( <= pli) dezir'inda vochja "z+" ,ko pjje germana l'ingve: z(on)une = zune ( < = fil(un)e = file) ,z(on)yine = zyine ( < = filine)

 

,.note:

 

!pjjenlo pes esperanta vorte sun(e)  ,konforma pjjej signyife (pem) dha(m) angla(m) sun /sahn/  necesas juzi fan formen pes vorte yip shanqhe pes opsvochja konsonante /s/ pjjjen vochjan /z/ (zan(e)) ,kunigantan proksimumo simyilan pjjej prononce rusan sinonyimen so(lh)nce  = > za(lh)n(c)e  yip dha angla vorte solar  ( = > zalar) "солнечный"  /soolhnjechjnaj-a/: sol(ar)n((e)c)e => so(l)n(ec)e = so(l)n(e)ce = solne ) = > zal(ar)n((e)c)e => za(l)n(ec)e = za(l)n(e)ce = za(l)n(c)e = zan(c)e = zane ).


povigita de