Ensaluto

.?KO EFEKTIVO TREJ RAPIDO TRASTUDI ANGLAN LINGVEN SAMTEMPO ipo ip FjESA NACIEeSPA DIALEKTE

bildo de Ljeonjiid

 

.?ko (<= kiel) efektivo trej (<= tre) rapido trastudi anglan lingven yi samtempo fjesan (<= qhian) nacian InhglishEsperantEespan dialekten ip (<= kun) Eespa gramatike.

 

.!saluten ,komencantay poliglotey.

..qy (<= vi) legas fan (chi+tian) mesaqhen (= informen) ,proske (<= pro tio+eh ,ke) qy interesiqhas pri pinterlingvistike (= piplingvistike) yi (<= kaj) deziras scihi “.?ko efektivo trej rapido trastudi anglan lingven yi samtempo fjesan nacian InhglihshEsperantEespan dialekten ip Eespa gramatike”.

..my dauhrigu plejbonigi ricevitayn scieyn ,prosfe le proponas famo (<= nun) trejni lernayn propozicieyn pors chjoay verbay formey pes simpla future ,simpla preterite yi simpla presence por anglay verbey.

..prenu  jay jjLJ (= 10) konatayn dem (<= alj vi) verbeyn yi pemdonu fjeym (<= “alj ili” pors nonvivay objjektey) njjuojvayn (,= novayn) pors qy substantiveyn ,.faru fan noruzan ekzercen pors chjoay tabeley yip tenzempay (<= tempay) formey pes verbey pes future ,preterite yi presence pjje (<= en) samay pjjej (<= lauh) sence demanda ,konfirma yi nonkonfirma frazey pes joay (<= keljkay) lingvey (angla ,jo (<= iom) modernigita Esperante yi InhglihshEsperantEespa dialekte) sjensekvo (<= sinsekvo) (= konsekvenco) pors compare pes koincidey yi diferencey pjje fjeysay gramatyikay reguley.

..panto (<= antauho) necesas kompari nodifinitan formen (infinitive) pes verbay sinonimey pjjeljs elektitay jejvo (<= tri) pes lingvey.

..pjje angla lingve infinitive jas jejla (<= unua) pjjeljs jejbo (<= kvar) bazay formey pes verbe ,pjje kja fje kutimo jas aperita pjje vortarey ops (<= sen) infinitiva partikle (= partikule ,artikole = artikle) to /tu ,te(h) ,t(j)(y)i(h)/ pros shpare pes loke pji (<= sur) pejqhey (<= paqhey) pes vortare ,t” j” (<= t. e.) pjje vortarey my (<= ni) vidas kutimo nje(s) (<= ne) plenan infinitivan formen pes verbe ,ekzemplo ,to ask /te(h) a(a)sk/ -+ demand(y)i = demandi (,ruso: sprosjiitj (спросить) ,spraashivatj (спрашивать)) ,to answer /teh ,tih a(a)nseh-rh/ -+ respondi (,ruso: otvjeetjitj (ответить) ,otvjechjaatj (отвечать)) ,to love /ti(h) = tji la(h)v/ -+ ami (,ruso: ljubjiitj (любить)) ,on nur fjesan bazan parten: ask ,answer /anseh-rh/ ,love /lahv/.

..proske (<= pro tioeh ,ke) pjje angla lingve skriba forme pes infinitiva artik(o)le (<= artikole) to koincidas ip (<= kun) skriba forme pes prepozicijhe to /tu/ -+ al(j) (,ruso: k(o) (к(о))) ,fo (<= do ,tiel) jos plej bono ,if (<= se) pruntopreni (<= pruntepreni) fan (<= chyi+tiuan) verban artiklen pjje(lj)s angla lingve pjjen InhglihshEespa dialekte ip pustare (<= substare) pjje fje (<= qhi) pjjenlo(pes) (<= (p)anstat(auh)o)  vokale pes ola (<= alia) vokale ,simila pem infinitiva finazhe +(y)i pjje Esperante ,ekzemplo: t(j)(y)i(h) = tjyih = tyih = tih = tyi = tjyi = tji = ti (((ch(j)yoay = choay (<= chyiuy) fay (<= chi+tiuy) skribay variantey pes particle (orh (<= auh) artikle) pes verba infinitive ,permesatay pjje diversay lingvey ,pem komencanta poliglote necesa(ja)s memorfiksi))) ,.anhko (<= ankauh) (= samo) yi pjje angla lingve dezirinda(ja)s ,notrej (<= ne tre) penemo ,artikuli (<= artikulacihi ,prononci) infinitivan marken ,ko nonklaro prononcata silabe ti(h) ,on pjje RusEespa dialekte fe jos infinitiva artikle tji ,yi efmo (<= tiam) infinitivan artiklen ti ebla(ja)s  konsideri ko egaljsignifa infinitiva finazhe +i pes Esperanta verbe ,transportita paon (<= (p)antauhon) pjjen loke(n) rekto pa (<= (p)a(ntauh)) baza parte pes verbe:

ti(h) ask (angl(y)a yi InhglihshEespa) = t(y)i demand((y)i) (EsperantEespa) = tji spros(jiitji) orh (<= auh) tji spraash(ivatji) (RusEespa) (,note: .pjje EsperantEespa ,RusEespa yi olay naciEespay dialektey permesitajas konservi naciayn verbayn finazheyn ipo ip (<= kune kun) sufixey (= sufiksey) pes transirece (+t+) orh notransirece (+ts+ = +c+) yi pes perfektece (+(y)i+ pa (<(p)antauh) +t+ orh pa +ts+ = +c+) orh pes noperfektece (+a+  pa  +t+ orh pa +ts+ = +c+) ,doplixato (<= duplikato) famaniero (<= tia+maniero) infinitivan artiklen ,pa konsonante +t(s)+ kjas (= pes kja <= de kiuah) samo povas aperi certa vokala sufixe (= sufikse) pes perfektece +(y)i+ orh noperfektece +a+.

..trarigardaso (<= trarigardan(s)to) tabeley pes tenzempay formey pes verbey  ,atentu ,ke pjjenlo(n) (= panstato <= anstatauh) anglalingva negative partikle (<= partikule) not pjje chjoay naciEespay dialektey chjmo (<= chiam) juzatajas nur negative forme no+ yi !nur ko negative prefixe (= prefikse) pe(j)m (<= alj) sekv(as)a(m) peo (<= apudo) vorte(m) -+ pejm verbe(m) ,adverbe(m) ,substantive(m) orh pejm fjesa(m) adj(h)jektiva(m) attribute(m).

..pjje tabeley qy viditos (<= ekvidos) anhko personayn pronomeyn  ,proske (<= char) pjje angla lingve (yi pjje muljtay olay naciay lingvey) ekzistas samo personay formey pes verbe ,kjay juzatay jas (= juzatajas) pjjemo (<= dum) parolade ipo ip konformay pronomey orh ip konformay substantivey ,ekzemplo ,pjje angla fraze ..she asks.. /..shyi asks../ (pjje Esperante: sh(y)i demandas ,pjje rusa lingve: .onaa spraashivajit.. (..она спрашивает..)) aperas persona finazhe +s pe (<= che) verbe ask ,konform(as)a nur pem persona pronome pes jejva (<= tria) persone pjje forme pes singular.

..se(m)kompreneblo (<=  memkompreneblo) ,fa depend(ec)e pes verbay formey pet (<= de) forme pes persona pronome noekzistas pjje chjo(a)y naciEespay dialektey ,inkluzivo yi pjje InhglishEespa dialekte ,yi anhko pjje Esperante.

..pjje chjoay naciEespay dialektey juzatajas nur Eespay personay pronomey ,kreitay pet la auhtore pes universal muljtolingva gramatike ,kjay kompensas substantiveyn pjjemo parolade yi pros fe fjey hhas kharakterizan finazhen  +e(h) pes substantivey ,kja jaxo (<= iufojo) povas reduktiqhi pjje(lj)s parolade ,kje (<= kioeh) pjje skriba forme respeguliqhas ko doplixa (<= duobla) apostrophe.

..memorfiksi Eespayn personayn pronomeyn eblas ops embarase(s) ,proske konsonanta foneme (yi lyitere) pes persona pronome  samsenco yi samsono ligita ip certa latinlitera cifere pjje forme pes latina majuskle (= nomuskle ,grandlitere juzata por(ke) signi proprayn nomeyn) yi ,konformo ,ip ordnumerale ,numerasa (= numeranta) personan pronomen.

.!memoritu (<= ekmemor(it)u) latinliteran ciferaren:

..j(e)j = jj -+ prefiksa nombra artikole

,J (0) ,L (1) ,D (2) ,V (3) ,B (4) ,M (5) ,Q /dz/ (6) ,Z (7) ,G (8) ,R (9)

,Ch(e) (10) -+ nome pes radike pes decimala kaljkuljsisteme ,pros fe pe fje (<= pro chi+tioeh che qhi) aperas finazhe +e(h) ,jas kharakterizasa (= karakterizanta) substantiveyn.

..pjje ciferay nomey pes muljtocifera nombre anhko aperas finazhe +e(h) ,on lasta pjjeljs sortimentatay (= tranombritay) ciferey akomponatajas (= sekvatajas) ip adverb+nombra (= kvant+adverba) finazhe +o ,ekzemplo: 13579 = jjLVMZR => jejLeVeMeZeRo.

..persona pronome pes jejJa = no(j)la = nojla = nola (<= nula) persone pjje singular pjje forme je (,pjje Esperante pem egaljsignifa jas pronome iu-eh) jas nodifinit+persona pronome yi danko pem sesa (<= si(es)a) nodifinitece povas formi pluralen per simpla pemdonade (<= aljdonade) pes plural finazhe +y: jey (,pjje Esperante fjem (= pem fje) (<= alj qhi) egaljsenca pronome iu(eh)y  yi ,eblo ,oni ,on lasta Esperanta pronome kutimo (p)anstatauhas nodifinit+personan formen pes verbe ip plurala sufikse +y+ ,pjjenmetita (<= enmetita) pjjen te(nze)mpa finazhe pes verbe: ..oni parolas.. => ..jey parolas.. = ..parolays..)

..persona pronome pes jejLa (<= unua) persone pjje singulare: le (<= I /aih/ (angla) ,mi /myi/ (Esperanta) ,ja (я -+ rusa)

..persona pronome pes jejDa (<= dua) persone pjje singulare: de (<= you /ju/ (angla) ,vi /vyi/ (Esperanta) ,vi = Vi (вы = Вы -+ rusa pjje singulare ofto ip nomuskla konsonante pors trej (<= tre) estimatay personey ,on pjje Eespa lingve pors trej estimatay yi gravay personey ,kjjay (<= kiuay) hhas (<= hhavas) respondecan postenen ,pejm pronome de necesas pemdoni prefiksen e(h)+: ede) ,note: .pjje Eespa gramatike paviditajas (<= (p)antauhvidita (j)estas) amikeca forme pes pronome pes jejda persone pjje singulare: te (,pjje Esperante pem fje egaljsencajas pronome ci yi pjje rusa lingve (= lyanhgwiqh(e)) -+ ti (ты)) yi amikeca forme pes pronome pes jejda persone pjje plurale: cy ,fem (= pem fe) (<= alj chioeh) njas (<= ne estas) senca kongruece (= koincide) (n)yi pjje Esperante ,(n)yi pjje rus(a) lyanhgwiqh(e) ,(n)yi pjje ol(a)y nacih(a)y lyanhgwiqh(e)y ,popular(a)y pjje la mond(e).

..persona pronome pes jejVa (<= tria) persone pjje singulare: ve (<= he /hhyi/ orh she /shyi/ (angla) ,li /lyi/ orh shi /shyi/ (Esperanta) ,on (он) orh onaa (она) (rusa) ,mencihita forme “ve” pes Eespa pronome jas indiferenta pem sexe pes hhjuomenshe (<= hhome) orh ja vivule ,nomata per fa pronome ,on if aperas necese atentigi konversacianteyn pem fa informe ,efmo (<= tiam) pjje pronome pemdonata jas vokala sexa sufixe +u+ pors mun(she)ey (<= virey) yi sufixe +(y)i+ pors min(she)ey (<= viriney) ,pe fe (<= che tioeh) finazhe +e(h) ,ko signe (= simptome) pes substantive ,povas ji forzhetita:  vu(e(h)) <= he /hhyi/ (angla) ,li /lyi/ (Esperanta) ,он /on/ (rusa) и v(y)i(e(h)) <= she /shyi/ (angla) ,shi /shyi/ (Esperanta) ,она /onaa/ (rusa).

..persona pronome pes jejBa (<= kvara) orh suplementa tria persone pjje singulare: be orh bue (pors munshey) yi byie (pors myinshey) donas eblecen konvinko kombini reflexivan pronomen s(j)(y)e = sjye = sye = sje = se ip chjoay personay pronomey ,on nonur ip personay pronomey pes jejva (<= tria) persone (,pjje Esperante fje konformas pem pronomey(m) mem yi s(y)i) ,pjje chjoay kazay formey ,ekzemplo ,pjje plejsht oftecay formey sem (,pjje Esperante: alj si ,pjje rusa: sjebjee (себе)) yi  sen (,pjje Esperante: sin ,pjje rusa: sjebjaa (себя)) ,kjay pjje formey pes plurale seym yi seyn transdonas signifeyn pes reciprokece pes egalay agey pes jejlo persone orh keljkay personey  rialto pem olay yi yinverso ,on njes rilato sem (= pem se) (<= alj si mem) ,proske  pe (<= che) age pejm jejlo se(m) sufikse pes plural +y+ nojuzatajas pjje reflexiva pronome yi samo pjje reflexiva partikle +sje(h)(,pjje rusa lyanhgviqhye: ся /sja/).

..persona pronome pes jejMa (<= kvina) “kolektiva” persone pors jejla (<= unua) grupe pes samideaney ,kjjay jas jejla persone pjje plurale (ip finazhe +y) ,koincidas ip rusa pronome my (мы): my (<= ni /nyi/ Esperanta ,we /wyi/ angla).

..persona pronome pes jejQa (<= sesa) “kolektiva” persone pors jejda (<= dua) grupe pes samideaney ,kjjay jas jejda persone pjje plurale (ip finazhe +y) ,jas ola ,kolj (<= olj) jejda persone pjje singular(e) ,komparo ip Esperantay ,anglay yi rusay pronomey: qy (<= vi /vyi/ Esperanta ,you /ju/ angla ,vy (вы) rusa pronome) ,on !nur pjje Eespa gramatike ekzistas  amikeca forme pes jejda “kolektiva” persone pjje plural(e): cy.

..persona pronome pes jejZa (<= sepa) “kolektiva” persone pors jejva (<= tria) grupe pes samideaney ,kjjay jas jejva persone pjje plurale (ip finazhe +y) ,presko (<= preskauh) koincidas ip germana pronome sie /zyi/: zy (<= ili /yilyi/ Esperanta ,they /dh(y)ey/ angla ,onjii (они) rusa).

..persona pronome pes jejGa (<= oka) “kolektiva” persone pors jejba (<= kvara) orh ,olavorto (<= alivorto) suplementa tria persone pjje plural ,kja noekzistas pjje naciay lingvey ,jas: gy (<= kaj ili /kaj yilyi/ Esperanta ,and they /ehnd dh(y)ey/ angla ,yi onjii (и они) rusa).

..my trarigard(it)is praktiko chjo(a)yn eblay formey pes personay pronomey ,juzatay pjjenlo(n) pes (<= (p)anstat(auh)o) substantivey ,yi mym (<= alj ni) restas nur memorfiksi ,ke Eespay posesivay pronomey ip finazhe +a ,kharaktera pors adj(h)jektivey ,formiqhas hheljpo pes posesiva sufikse +es+ ,ekzemplo: lesa <=mia /myia/ (Esperanta) ,my /maih/ (angla) ,mojaa (моя) (rusa).

..yi fmo (<= nun) ,lastfino ,my transiros pejm trarigarde pes tabeley ip diversay simplay tenzempay formey pes samay verbey  pjjeljs jejvo (<= tri) lingvey (= diverslingvay sinonimey) pjje miksazhe pes demanday ,konfirmay yi negativay frazey.

..panto (<(p)ant(auh)o) my trarigardos jejvo (pes) tabeley(s) ip chja (<= chiua) pjjeljs jejvo pes tenzempay formey pes sama (= sinonima) verbe pjjeljs angla lyanhgwiqhe ,poso (<= posto) pjjeljs Esprante yi lastay jejvo pes tabeley pjjeljs InglihshEsperantEespa dialekte.

 

..angla lingve (= Inhglihsh(a) lyanhgwiqh(e)):

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negativa fraze

future:

.?will I love

 /.?wil aih la(h)v/

.?will you love

/.?wil ju la(h)v/

.?will he /she love

/.?wil hhyi /shyi

la(h)v/

.?will we love

/.?wil wyi la(h)v/

.?will you love

/.?wil ju la(h)v/

.?will they love

/.?wil dh(y)ey la(h)v/

..I will love

/..aih wil lav/

..you will love

/..ju wil lav/

..he /she will love

/..hhyi /shyi wil

lav/

..we will love

/..wyi wil lav/

..you will love

/..ju wil lav/

..they will love

/..dhey wil lav/

..I will not love

/..aih wil not lav/

..you will not love

/..ju wil not lav/

..he /she will not love/

/..hhyi /shyi wil not

lav/

..we will not love

/..wyi wil not lav/

..you will not love

/..ju wil not lav/

..they will not love

/..dhey wil not lav/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..angla lingve (= Inhglihsh(a) lyanhgwiqh(e)):

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

preterite:

.?did I love

 /.?did aih la(h)v/

.?did you love

/.?did ju la(h)v/

.?did he /she love

/.?did hhyi /shyi

la(h)v/

.?did we love

/.?did wyi la(h)v/

.?did you love

/.?did ju la(h)v/

.?did they love

/.?did dh(y)ey la(h)v/

..I loved

/..aih lavd/

..you loved

/..ju lavd/

..he /she loved

/..hhyi /shyi

lavd/

..we loved

/..wyi lavd/

..you loved

/..ju lavd/

..they loved

/..dhey lavd/

..I did not love

/..aih did not lav/

..you did not love

/..ju did not lav/

..he /she did not love/

/..hhyi /shyi did not

lav/

..we did not love

/..wyi did not lav/

..you did not love

/..ju did not lav/

..they did not love

/..dhey did not lav/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..angla lingve (= Inhglihsh(a) lyanhgwiqh(e)):

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

prezence:

.?do I love

 /.?du aih la(h)v/

.?do you love

/.?du ju la(h)v/

.?does he /she love

/.?da(h)z hhyi /shyi

la(h)v/

.?do we love

/.?du wyi la(h)v/

.?do you love

/.?du ju la(h)v/

.?do they love

/.?du dh(y)ey la(h)v/

..I love

/..aih lav/

..you will love

/..ju wil lav/

..he /she loves

/..hhyi /shyi

lavz/

..we love

/..wyi lav/

..you love

/..ju lav/

..they love

/..dhey lav/

..I do not love

/..aih du not lav/

..you will not love

/..ju wil not lav/

..he /she does not love/

/..hhyi /shyi daz not

lav/

..we do not love

/..wyi du  not lav/

..you do not love

/..ju du not lav/

..they do not love

/..dhey du not lav/

 

 

 

 

 

..Esperante:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

future:

.?chu mi amos

 /.?chyu myi amos/

.?chu vi amos

/.?chyu vyi amos/

.?chu li /shi amos

/.?chyu lyi /shyi amos

.?chu ni amos

/.?chyu nyi amos/

.?chu vi amos

/.?chyu vyi amos/

.?chu ili amos

/.?chyu yilyi amos/

..mi amos

/..myi amos/

..vi amos

/..vyi amos/

..li /shi amos

/..lyi /shyi amos/

..ni amos

/..nyi amos/

..vi amos

/..vyi amos/

..ili amos

/..yilyi amos/

..mi ne amos

/..myi ne amos/

..vi ne amos

/..vyi ne amos/

..li /shi ne amos

/..lyi /shyi ne amos/

..ni ne amos

/..nyi ne amos/

..vi ne amos

/..vyi ne amos/

..ili ne amos

/..yilyi ne amos/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..Esperante:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

preterite:

.?chu mi amis

 /.?chyu myi amyis/

.?chu vi amis

/.?chyu vyi amyis/

.?chu li /shi amis

/.?chyu lyi /shyi amyis

.?chu ni amis

/.?chyu nyi amyis/

.?chu vi amyis

/.?chyu vyi amyis/

.?chu ili amyis

/.?chyu yilyi amyis/

..mi amis

/..myi amyis/

..vi amis

/..vyi amyis/

..li /shi amis

/..lyi /shyi amyis/

..ni amis

/..nyi amyis/

..vi amyis

/..vyi amyis/

..ili amyis

/..yilyi amyis/

..mi ne amis

/..myi ne amyis/

..vi ne amis

/..vyi ne amyis/

..li /shi ne amis

/..lyi /shyi ne amyis/

..ni ne amis

/..nyi ne amyis/

..vi ne amyis

/..vyi ne amyis/

..ili ne amyis

/..yilyi ne amyis/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..Esperante:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

 

 

 

 

prezence:

.?chu mi amas

 /.?chyu myi amas/

.?chu vi amas

/.?chyu vyi amas/

.?chu li /shi amas

/.?chyu lyi /shyi amas

.?chu ni amas

/.?chyu nyi amas/

.?chu vi amas

/.?chyu vyi amas/

.?chu ili amas

/.?chyu yilyi amas/

..mi amas

/..myi amas/

..vi amas

/..vyi amas/

..li /shi amas

/..lyi /shyi amas/

..ni amas

/..nyi amas/

..vi amas

/..vyi amas/

..ili amas

/..yilyi amas/

..mi ne amas

/..myi ne amas/

..vi ne amas

/..vyi ne amas/

..li /shi ne amas

/..lyi /shyi ne amas/

..ni ne amas

/..nyi ne amas/

..vi ne amas

/..vyi ne amas/

..ili ne amas

/..yilyi ne amas/

 

 

 

 

 

..InhglihshEsperantEespa dialekte:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

future:

.?(yilj) le amos =

=  .?(yilj) le lahvos =

= .?tos le lahv (= am)

.?(yilj) de amos =

.?(yilj) de lahvos/

.?(yilj) vu /vyi amos =

.?(yilj) vu /vyi lahvos

.?(yilj) my amos =

.?(yilj) my lahvos

.?(yilj) qy amos =

.?(yilj) qy lahvos

.?(yilj) zy amos =

.?(yilj) zy lahvos

..le amos =

= ..le lahvos =

= ..le tos lahv

..de amos

..de lahvos

..vu /vyi amos =

..vu /vyi lahvos

..my amos =

..my lahvos

..qy amos =

..qy lahvos

..zy amos =

..zy lahvos

..le noamos =

= ..le nolahvos =

= ..le tos nolahv

..de noamos =

..de nolahvos/

..vu /vyi noamos =

..vu /vyi nolahvos

..my noamos =

..my nolahvos

..qy noamos =

..qy nolahvos

..zy noamos =

..zy nolahvos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..InhglihshEsperantEespa dialekte:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

preterite:

.?(yilj) le amyis =

= .?(yilj) le lahvyis =

= .?t(y)is le lahv (= am)

.?(yilj) de amyis =

.?(yilj) de lahvyis/

.?(yilj) vu /vyi amyis =

.?(yilj) vu /vyi lahvyis

.?(yilj) my amyis =

.?(yilj) my lahvyis

.?(yilj) qy amyis =

.?(yilj) qy lahvyis

.?(yilj) zy amyis =

.?(yilj) zy lahvyis

..le amyis =

= ..le lahvyis =

= ..le t(y)is lahv

..de amyis =

..de lahvyis

..vu /vyi amyis =

..vu /vyi lahvyis

..my amyis =

..my lahvyis

..qy amyis =

..qy lahvyis

..zy amyis =

..zy lahvyis

..le noamyis =

= ..le nolahvyis =

= ..le t(y)is nolahv

..de noamyis =

..de nolahvyis/

..vu /vyi noamyis =

..vu /vyi nolahvyis

..my noamyis =

..my nolahvyis

..qy noamyis =

..qy nolahvyis

..zy noamyis =

..zy nolahvyis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..InhglihshEsperantEespa dialekte:

..tenzempa forme pes verbe pjje

demanda fraze

konfirma fraze

negative fraze

 

 

 

 

 

 

 

 

prezence:

.?(yilj) le am(as) =

=  .?(yilj) le lahv(as) =

= .?(tas) le lahv (= am)

.?(yilj) de am(as) =

.?(yilj) de lahv(as)

.?(yilj) vu /vyi am(as) =

.?(yilj) vu /vyi lahv(as)

.?(yilj) my am(as) =

.?(yilj) my lahv(as)

.?(yilj) qy am(as) =

.?(yilj) qy lahv(as)

.?(yilj) zy am(as) =

.?(yilj) zy lahv(as)

..le am(as) =

= ..le lahv(as) =

= ..le (tas) lahv

..de am(as) =

..de lahv(as)

..vu /vyi am(as) =

..vu /vyi lahv(as)

..my am(as) =

..my lahv(as)

..qy am(as) =

..qy lahv(as)

..zy am(as) =

..zy lahv(as)

..le noam(as) =

= ..le nolahv(as) =

= ..le (tas) nolahv

..de noam(as) =

..de nolahv(as)

..vu /vyi noam(as) =

..vu /vyi nolahv(as)

..my noam(as) =

..my nolahv(as)

..qy noam(as) =

..qy nolahv(as)

..zy noam(as) =

..zy nolahv(as)

 


povigita de